Wydarzenia
Uchwała Nr 8/2015 Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, że w wyniku głosowania, które zakończyło się w dniu 25 kwietnia 2015, Wydział podjął uchwałę Nr 8/2015 Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN z dnia 26 maja 2015 roku w sprawie zmiany uchwały Nr 10/2014 zebrania plenarnego Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN z dnia 21 listopada 2014 roku w sprawie propozycji listy komitetów naukowych Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w kadencji 2015-2018.
Uchwałę przesyłam Państwu w załączeniu.
Dziekan Wydziału II PAN
Informacje na początku nowej kadencji
Szanowni Państwo,
Na początku nowej kadencji Akademii, chcielibyśmy przekazać Państwu kilka informacji.
W dniu 15 stycznia 2015 roku w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. W czasie tego posiedzenia wybrano przewodniczącego Rady i jego zastępcę na nową kadencję 2015-2018. Przewodniczącym Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN na kadencję 2015-2018 wybrany został prof. Stefan Malepszy, Zastępcą Przewodniczącego Rady Kuratorów - prof. Andrzej Jerzmanowski.
Z dniem 21 stycznia 2015 roku, prof. Michał Kleiber, Prezes PAN powierzył funkcję pełniącego obowiązki Dziekana Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN prof. Jerzemu Duszyńskiemu.
Od dnia 26 stycznia 2015 roku w Kancelarii PAN działa nowa centrala telefoniczna.
Jeszcze przez pewien okres stare numery telefonów Kancelarii PAN, w tym Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, będą aktualne.
Wykaz nowych numerów telefonów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN jest następujący:
Ogólny telefon Wydziału - tel. (22) 182 60 20, fax: (22) 182 70 52
Prof. Jerzy Duszyński, p.o. Dziekana Wydziału - tel. (22) 182 60 21
Prof. Stefan Malepszy, Przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału - tel. (22) 182 60 22
Prof. Andrzej Jerzmanowski, Zastępca Przewodniczącego Rady Kuratorów Wydziału - tel. (22) 182 60 23
Zespół obsługi administracyjnej działalności statutowej Wydziału:
Joanna Gaczyńska - tel. (22) 182 60 24
Ewa Klimczak - tel. (22) 182 60 25
Renata Suska - tel. (22) 182 60 26
Dorota Rusinowska - tel. (22) 182 60 27
W załączeniu przesyłamy również do Państwa wiadomości zatwierdzony na posiedzeniu Prezydium PAN w dniu 20 stycznia 2015 roku harmonogram posiedzeń organów kolegialnych PAN w pierwszej połowie 2015 roku.
Z wyrazami szacunku,
Jerzy Duszyński i Stefan Malepszy
Przyjmowanie wniosków
Szanowni Państwo
Członkinie i Członkowie Wydziału II PAN
Przewodniczące i Przewodniczący komitetów naukowych Wydziału II PAN
Pani Dyrektor i Dyrektorzy placówek naukowych Wydziału II PAN
Uprzejmie przypominam, że do 30 kwietnia 2015 r. Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN przyjmuje wnioski
1) o nagrody i wyróżnienia za wybitne odkrycia badawcze opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych oraz za wybitną książkę (monografię) naukową
2) i o Medal im. Michała Oczapowskiego.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonym liście.
Regulamin nagród znajduje się na stronie:
Jerzy Duszyński
p.o. Dziekana
Elektroniczny Biuletyn Informacyjny PAN nr 85
Posiedzenie Prezydium PAN w dniu 21 stycznia 2014 r.
Obrady Prezydium otworzył Prezes PAN, prof. Michał Kleiber, który powitał członków Prezydium i zaproszonych gości, w szczególności prof. Jerzego Woźnickiego, który został wybrany przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zastępcę przewodniczącego Rady prof. Lucjana Pawłowskiego.
Prezes PAN złożył obu profesoromgratulacje z okazji powołania na te stanowiska. Prezes PAN pogratulował również nowo wybranemu Prezesowi Oddziału PAN w Łodzi prof. Aleksandrowi Welfe oraz wręczył munominację na to stanowisko.Prezes PAN poprosił zgromadzonych o wyrażenie zgody na zmianę porządku obrad, polegające na wprowadzeniu punktu dotyczącego wyboru uzupełniającego przedstawicielaPAN do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prezes PAN poinformował, że w związku z rezygnacją jednego z dotychczasowych członków Rady (z ramienia PAN),niezbędne jest uzupełnienie tego gremium. Prezes PAN zaproponował zgromadzonym kandydaturę, prof. Andrzeja Więcka, członka korespondenta Akademii. Prezydium PAN jednomyślnie zaakceptowało tę zmianę. Prezes PAN przypomniał zgromadzonym, że w skład RGNiSzW z rekomendacji PAN wchodzą profesorowie: Bogumił Jeziorski, Jan Kotwica,Aleksander Welfe, Lucjan Pawłowski.
Następnie Prezes PAN wspomniał zmarłego w ostatnim czasie prof. Jana Marię Wójcickiego, członka korespondenta Akademii. Prof. Jan Maria Wójcicki, zmarł 28 grudnia 2013 r. w wieku 67 lat. Był wybitnym przedstawicielem inżynierii biomedycznej, specjalizującym się w projektowaniu sztucznych narządów wspomagających metaboliczne funkcje organizmu. Był dyrektorem Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki PAN, przewodniczącym Komisji RewizyjnejPAN, członkiem wielu komitetów oraz polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim OrderuOdrodzenia Polski.
W drugim punkcie porządku obrad jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Prezydium PAN z dnia 19 grudnia 2013 r.
W punkcie trzecim porządku obrad przedstawiono stanowiska w sprawie wyników audytu prawnego przeprowadzonego w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, InstytucieNauk Prawnych PAN oraz Instytucie Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN. Prof. Jerzy Brzeziński, przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału I Nauk Humanistycznychi Społecznych PAN, przedstawił wyniki audytu przeprowadzonego w Instytucie Nauk Prawnych PAN oraz Instytucie Historii Nauki PAN. Poinformował członków Prezydium ozastrzeżeniach i uchybieniach instytutów, wynikających z przeprowadzonego audytu zewnętrznego i zaapelował do członków Prezydium o cofnięcie audytów do uzupełnienia,ponieważ zawierają niepełne dane oraz pominięte zostały niektóre istotne aspekty. Prof. J. Brzeziński zakomunikował, że ocena zespołu Rady Kuratorów Wydziału jest bardziejszczegółowa (instytuty te będą oceniane ponownie przez Radę Kuratorów za 2 lata).W dyskusji na ten temat wzięli udział profesorowie: Michał Kleiber, Mirosława Marody,Andrzej Górski, Jerzy Brzeziński, Janusz Kacprzyk, Leszek Zasztowt – dyrektor Instytutu Historii Nauki PAN, Leszek Kuźnicki, Aleksander Welfe, Stanisław Filipowicz.Prof. Stefan Malepszy, przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN zapoznał zebranych z wynikami audytu w Instytucie ŚrodowiskaRolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. Poinformował o zakresie audytu, najważniejszych nieprawidłowościach w działalności, uchybieniach w zakresie zamówień publicznych orazzaleceniach dla Instytutu.
Referent punktu 4 porządku obrad, profesor Marek Grad, Dziekan Wydziału III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi przedstawił wniosek o przyznanie Medalu PAN im. Stefana Banachaprof. Tomaszowi Łuczakowi. Wniosek, po wysłuchaniu obszernego uzasadnienia, Prezydium PAN przyjęło jednomyślnie.
W punkcie piątym porządku obrad prof. Stefan Malepszy, przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału II PAN przedstawił projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie wniosku opowołanie członków rad kuratorów. Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010r. o Polskiej Akademii Nauk Prezes Akademii na wniosek Prezydium Akademii powołuje wskład każdej z rad kuratorów po dwóch wybitnych uczonych polskich niebędących członkami Akademii. W 2011 r. Prezes Akademii powołał do Rady Kuratorów Wydziału II NaukBiologicznych i Rolniczych PAN m. in. prof. Henryk Okarmę. W 2013 r. prof. H. Okarma został wybrany członkiem korespondentem PAN. Stosownie do treści art. 28 ust. 3 ustawy o PAN, członkowie Akademii wchodzą w ramach każdego wydziału do rady kuratorów. W związku z tym Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN zarekomendował wmiejsce prof. H. Okarmy – prof. dr hab. Zofię Szweykowską-Kulińską jako drugiego przedstawiciela polskich naukowców niebędących członkami Akademii. Prezydium PAN, w głosowaniu jawnym, jednomyślnie zaakceptowało uchwałę.
W punkcie szóstym porządku obrad dr Zdzisław Hensel, Kanclerz PAN przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Instytut Archeologii i Etnologii PANumowy wzajemnego udostępnienia lokali położonych w budynkach zlokalizowanych przy ul. Rubież 46 w Poznaniu, powiat poznański, województwo wielkopolskie. Pismem z dnia 9stycznia 2014 r. Instytut Archeologii i Etnologii PAN zwrócił się do Prezesa Polskiej Akademii Nauk z prośbą o wyrażenie zgody na zawarcie z Fundacją Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu umowy dotyczącej wzajemnego udostępnienia lokali położonych przy ul. Rubież 46. Z przedstawionego projektu umowy wynika, że przedmiotem zamianyjest 1 lokal będący własnością Instytutu o pow. 99 m2 w zamian za 4 lokale o łącznej powierzchni ok. 107 m2 znajdujące się w tym samym budynku będącym współwłasnością Fundacji. Instytut i Fundacja zawierają umowę w celu skoncentrowania działalności Instytutu na II kondygnacji budynku, co jest zgodne z interesem gospodarczym każdej ze stron. Zuwagi na fakt, iż wartość lokali należących do Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przekracza równowartość w złotych kwoty 50 tys. euro, niezbędne jest wystąpienie przezInstytut do ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa o wyrażenie zgody na zamianę. Prezydium PAN, w głosowaniu jawnym, jednomyślnie zaakceptowało uchwałę.
Kolejna uchwała prezentowana przez Kanclerza PAN, dr. Zdzisława Hensla dotyczyła zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego do gruntu położonego w miejscowości Drozdy, gmina Tarczyn, powiat piaseczyński, na rzecz Skarbu Państwa reprezentowanego przez Starostę Powiatu Piaseczyńskiego. Po konsultacji i na wniosek Instytutu Genetyki iHodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu oraz po rozpatrzeniu wniosku burmistrza gminyTarczyn (opracowanie przez gminę Tarczyn koncepcji zagospodarowania terenów na celerekreacyjno-sportowe oraz popularyzację nauki i kultury dla mieszkańców Tarczyna i gminy) Akademia przychyliła się do prośby i postanowiła zrzec się prawa użytkowania wieczystegodo gruntu, położonego w miejscowości Drozdy na rzecz Skarbu Państwa mając na względzie dobro społeczności lokalnej oraz rozwój tego terenu. Instytut Genetyki i Hodowli ZwierzątPAN zgłosił omawiane nieruchomości jako majątek zbędny do celów prowadzenia działalności naukowej i jako zbędne zostały wskazane też grunty pod wodami (stawy) orazczęść gruntu zadrzewionej i zakrzewionej wśród stawów. Przed dokonaniem zrzeczenia się praw przysługujących do nieruchomości niezbędne będzie uzyskanie zgody ministrawłaściwego do spraw Skarbu Państwa.Prezydium PAN, w głosowaniu jawnym, jednomyślnie zaakceptowało uchwałę.
W dalszej części obrad, prof. Marian Kaźmierkowski, zrelacjonował prace zespołu powołanego do spraw informatyzacji czasopism PAN. Poinformował zebranych, że w dniu29 października 2013 r. odbyło się posiedzenie zespołu i po przeanalizowaniu oferty przede wszystkim firmy Elsevier Urban&Partner oraz wykazu czasopism naukowych wydawanychlub współwydawanych przez komitety/oddziały PAN (wraz z uzyskanymi wskaźnikami Impact Factor oraz liczbą punktów przyznanych przez MNiSW) przyjęto następującewnioski: oferta firmy Elsevier Urban&Partner jest atrakcyjna dla czasopism jednak ze względu na wysokie koszty ewentualnej współpracy w zakresie wydawania czasopism zespółnie widzi możliwości podjęcia współpracy; każde czasopismo wydawane przez PAN powinno mieć wersję elektroniczną udostępnioną w internecie (od czego należy uzależnićdalsze finansowanie); należy ograniczać wydawanie czasopism w wersji drukowanej (ponad 30% nakładu zalega w magazynach); czasopisma z zakresu nauk podstawowych powinny byćwydawane wyłącznie w językach kongresowych; istotną sprawą jest wspomaganie wydawania czasopism w zakresie nauk humanistycznych poprzez przydzielenie dodatkowychfunduszy z przeznaczeniem na wydawanie 20-30% tytułów w językach kongresowych, co umożliwi wejście w obieg międzynarodowy; należy rozwijać i aktualizować portal CzytelniaCzasopism PAN; kontynuować proces umieszczania czasopism na platformie profesjonalnego wydawcy (VERSITA); wskazane jest finansowanie czasopism z wykazu A(JCR) oraz C (ERIH); zaleca się przeprowadzenie przez Wydziały PAN wnikliwej oceny tytułów zamieszczonych w wykazie B (czasopisma ukazujące się w innych czasopismachrecenzowanych, wymienionych w aktualnym wykazie czasopism punktowanych MNiSzW) Ocena powinna uwzględniać poziom merytoryczny, przydatność dla środowiska naukowego oraz potencjał rozwoju czasopism w świetle kryteriów oceny przez MNISW.Prezydium PAN przyjęło stanowisko komisji.
Prezes PAN, prof. Michał Kleiber poruszył sprawę upubliczniania swoich stanowisk przez komitety naukowe. Dyskutowano nad kwestią problemu wynikającego z braku informowaniakierownictwa PAN o upowszechnianych treściach.
Następnie Prezes przedstawił informacje dotyczące nieprawidłowości w prowadzeniustudiów doktoranckich i podyplomowych w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Poinformował zgromadzonych, że po uzyskaniu pierwszych informacji o nieprawidłowościach w prowadzeniu studiów w INE PAN zlecił przeprowadzenie audytu zewnętrznego w tym instytucie. Po jego zakończeniu niezwłocznie przekazał jego wyniki doMnisterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych pracowników Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. W wyniku postępowania konkursowego nastąpiła zmiana dyrektoraInstytutu. Prof. C. Wójcik, który objął funkcje dyrektora INE PAN w maju 2013 r. zwolnił zpracy osoby odpowiedzialne za powstałe nieprawidłowości oraz podjął działania naprawcze. W dyskusji na ten temat oraz spraw związanych z wizerunkiem, postrzeganiem Akademiioraz jej promocją wzięli udział profesorowie: Michał Kleiber, Mirosława Marody, Janusz Kacprzyk, Aleksander Welfe, Lucjan Pawłowski, Marian Kaźmierkowski, Jan Albrecht,Jerzy Duszyński, Piotr Zielenkiewicz, Stanisław Filipowicz, Andrzej Żelaźniewicz, Adam Zięcik, Jacek Zaremba.
New Publications
Geopedology. Elements of geomorphology for soil and geohazard studies. J.A. Zinck. 2013. ITC, Enschede, The Netherlands. ISBN 978-90-6164-352-4. Ebook, 127 pages. Geopedology attempts to integrate elements of geomorphology and pedology for soil survey. Following a short review of the various ways soil geomorphology is considered by practitioners, the geopedologic approach is described in conceptual, methodological and operational terms. The bases for building a hierarchical taxonomy of geoforms able to support soil surveys of different orders are laid down. The most common geoforms are distributed over the six categories of the classification system. The attributes used for identifying and describing the geoforms are analyzed. English and Spanish versions can be downloaded for free from: http://www.itc.nl/Pub/Home/library/Academic_output/ITC-Special-Lecture-Notes-Series.html
Soil and Water Contamination, 2nd Edition. By Marcel van der Perk. 2013. CRC Press. ISBN: 978-0-415-89343-5. Hardcover, 450 pages. Price $89.95. This textbook provides an overview of transport and fate processes of environmental contamination, in such a way that the reader can both understand and predict contaminant patterns in soil, groundwater, and surface water. In contract to most existing texts, soil and water pollution are treated as integrated environmental matter from a geographical/spatial perspective at point, local, regional, and catchment scales. The spatial approach links up with recent developments and trends in environmental legislation and other integrated catchment management initiatives. The new edition contains several re-written parts, new material on pesticides and pharmaceutical contaminants and a greater number of exercises, case studies and examples. A lecturer package with worked solutions and exams, will be made available upon adoption. It consists of four coherent parts: 1. Introduction to soil and water contamination; 2. Source, role, and behavior of substances in soil and water; 3. Transport and fate processes of substances in soil and water; and 4. Patterns of substances in soil and water.
Soil Colloids: Properties and Ion Binding. Series: Surfactant Science. By Fernando V. Molina. 2013. CRC Press. ISBN: 978-1-43-985114-2. Hardcover, 544 pages. Price $179.95. The fundamental problem of ion binding to natural colloids is a multidisciplinary research field which raises special challenges. These come mainly from the heterogeneous and sometimes ill-defined nature of natural colloids, especially humic substances. Soil scientists and colloid chemists tend to have different views of the problem. This book presents the latest advances in this active research field. The first part reviews the fundamentals of colloid science, the second covers soil composition and the characteristics and properties of main soil components, and the third provides in-depth coverage of ion binding to soil colloids, including recent advances.
Biofuel Crop Sustainability. Bharat Singh (Ed.). 2013. Wiley-Blackwell. ISBN: 978-0-470-96304-3. Hardcover, 480 pages. Price $199.95. Biofuel Crop Sustainability brings together the basic principles of agricultural sustainability and special stipulations for biofuels, from the economic and ecological opportunities and challenges of sustainable biofuel crop production to the unique characteristics of particular crops which make them ideal for biofuel applications. This book will be a valuable resource for researchers and professionals involved in biofuels development and production as well as agriculture industry personnel. Chapters focus the broad principles of resource management for ecological, environmental and societal welfare, the sustainability issues pertaining to several broad categories of biofuel crops as well as the economics and profitability of biofuels on both a local and international scale. Coverage includes topics such as utilizing waste water for field crop irrigation and algae production, reliability of feedstock supply, marginal lands, and identifying crops with traits of significance for survival and growth on low fertility soils. The development of production practices with low external inputs of fertilizer, irrigation, and pesticides is also covered.
Conferences and meetings
ELS 2014 - the Earth Living Skin: Soil, Life and Climate Changes, under the auspices of the Soil System Sciences Division of the European Geosciences Union, 21 – 25 September 2014 in Nova Yardinia, Italy (www.els2014.eu). The Conference Series set up the ambitious goal of studying soils as the main environmental interface where atmosphere, hydrosphere, biosphere and geosphere design incredible living systems with time. Scientists with a temporary or consolidated interest for these fields of science are warmly invited to participate to this Conference, to bring their knowledge or their doubts, thus contributing to create a permanent forum of stimulating scientific debates, a good platform for exchanging new ideas, and an occasion for young scientists to meet colleagues from different disciplines and develop collaboration.
International Conference on Biogeochemical Processes at Air-Soil-Water Interfaces and Environmental Protection, June 23-26, 2014, Imola, Italy. The objective of the Conference is to promote exchange and discussion on the complex processes occurring at the Air-Soil-Water interfaces, from the molecular scale to the landscape, in a perspective of environmental protection. The Conference will consist of invited lectures, scientific sessions with oral and poster presentations and a field and cultural excursion. The ESSC will provide 2 grants of 500 Euro each for 2 young researchers (less than 35 years old) working in a European country, to support their participation to the International Conference (info: aswep-essc.unibo.it)
ICSU GeoUnions website launched
IUSS has been an active member of ICSU for over 20 years. In the last decade we have worked successfully with other GeoUnions (Geologists, Geophysicists, Astronomers, Geographers.) to ensure that 'geo-related' topics are given a good level of exposure within ICSU. To facilitate the appropriate focus on 'geo' areas of science the GeoUnions group has met at least annually. Whilst we regularly exchange newsletters and details of meetings it was agreed to establish a website hosted by ICSU. The website is: http://icsu-geounions.org The responsibility for maintenance of the website is to be taken by the International Union of Geodesy and Geophysics.